KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5734240
*
nr 573 4240
Gouache
Sign, Hamnmotiv från Hoek van Holland, 37x51
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 mars 2009
kl 18:17:43
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/3 12:56:26
1
300 kr
29/3 18:19:54
2
450 kr
29/3 18:20:02
2
450 kr
30/3 16:03:13
3
400 kr
30/3 17:52:37
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:02
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:25
*
Gouache
nr 573 4240
Gouache
Sign, Hamnmotiv från Hoek van Holland, 37x51
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 mars 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/3 12:56:26 | 1 | 300 kr |
29/3 18:19:54 | 2 | 450 kr |
29/3 18:20:02 | 2 | 450 kr |
30/3 16:03:13 | 3 | 400 kr |
30/3 17:52:37 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:25